Kirjaudu

Rauman kaupunki / Kesäteekkarikampanja

Rauman kaupunki / Kesäteekkarikampanja

Lounaisrannikon merikaupunki Rauma tarjoaa viihtyisän asumisympäristön laadukkaine palveluineen. Välimatkat ovat lyhyitä ja rentoja vapaa-ajanviettomahdollisuuksia on paljon.

Rauma on vireä teollisuus- ja satamakaupunki, jonka vahva teollinen perusta on metsäteollisuudessa ja meriteollisuudessa. Kärkitoimialoihin kuuluvat myös energia-, ympäristö- ja elintarvike-ala. Menestymistä vauhdittavat kehittyneet alihankintaverkostot. Kärkitoimialat tarvitsevat jatkuvasti uusia osaajia ja kumppaneita.

Rauma on noin 39 000 asukkaan kaupunki, jonka talous on kunnossa. Työpaikkoja Raumalla on lähes 17 000, joista teollisuudessa noin 32 %, palveluissa 66 % ja alkutuotannossa 1 %. Yrityksiä Raumalla on noin 2400. Suurten teollisten toimijoiden lisäksi Rauma tunnetaan menestyvistä pk-yrityksistään.

Kesän aikana Raumalla järjestetään useita festareita ja isoja tapahtumia, kuten Raumanmeren Juhannus, Rauma Blues, Mustan pitsin yö, jääkiekon Pitsiturnaus ja Blue Sea Film Festival. Vapaa-ajalla kannattaa tutustua myös merellisiin matkailusaariin ja maailmanperintökohteisiin.

Tervetuloa Suomen kolmanneksi vanhimpaan kaupunkiin, jossa historia ja nykypäivä yhdistyvät!

 

KESÄTEEKKARIKSI RAUMALLE

Rauman kaupunki tarjoaa Raumalla toimiviin teknologia- ja rakennusyrityksiin sekä arkkitehtitoimistoihin kesätöihin tuleville DI- ja arkkitehtiopiskelijoille mahdollisuuden asunto- ja bussietuun. Bussiedun voi vaihtaa myös polkupyöräetuun. Edut tarjotaan työsopimusta vastaan ja ovat voimassa kesä-, heinä- ja elokuussa 2021.

Yritys ja opiskelija vastaavat kesätyösopimuksen tekemisestä normaaliin tapaan. Yrityksen tulee sijaita Raumalla. Opiskelija saa ”asunto-” ja ”autoedun” käyttöönsä esittämällä työsopimuksen kampanjan projektipäällikölle.

Kampanja on suunnattu arkkitehti- tai diplomi-insinööriopiskelijoille Suomen teknillisissä yliopistoissa (Aalto-yliopisto, Tampereen yliopisto, Lappeenrannan-Lahden teknillinen yliopisto ja Oulun yliopisto).

Edun voi saada 10-20 kesätyöntekijää. Kampanja tukee yritysten rekrytointitarpeita teknisten alojen tulevaisuuden osaajien piirissä.

 * Vuokra-asunto

Asunnot ovat keskeisellä paikalla lähellä keskustaa joko Sinisaaren kaupunginosassa sijaitsevissa vuokra-asunnoissa tai Opiskelija-asuntola Pläkkluatissa. Asunnot ovat 22,5 - 27 neliön yksiöitä.

 

MITEN HAET KESÄTEEKKARIKAMPANJAAN?


Hakuaika kampanjassa on 1.2. – 30.4.2021. 

  • Etsi yritys, jossa haluaisit työskennellä kesätyössä. Hyödynnä alla olevaa yrityslistausta tai etsi yritystä näistä linkeistä:

www.mytech.fi

https://meriteollisuus.teknologiateollisuus.fi/fi/jasenet-0

http://www.rakennusteollisuus.fi/Toimialat/Talonrakennusteollisuus/Aluetoimistot/Lounais-Suomi-Satakunta/Jasenyritykset-Lounais-Suomessa/ 

  • Tee yrityksen kanssa työsopimus – saatuasi työsopimuksen voit hakea Kesäteekkarikampanjaan
  • Luo profiili Tippointiin ja etsi Kesäteekkarikampanjan haku Avoimista työpaikoista (Turun ja Rauman kampanjoilla on eri haku). Haet paikkaa profiilillasi, joten kannattaa täyttää tiedot mahdollisimman tarkasti, ja liittää mukaan cv
  • Kirjoita lopuksi saatteeseen, mihin yritykseen olet sopinut työsopimuksen, oletko hakenut etua jo aiemmin, sekä tuletko työskentelemään normaalista kesätyöajasta (1.6. - 31.8.2021) poiketen 

 

KESÄTEEKKARIKAMPANJASTA 2021 OVAT ALUSTAVASTI KIINNOSTUNEET RAUMALLA SEURAAVAT YRITYKSET:

ALFA LAVAL AALBORG OY, www.alfalaval.com/career, Sirkka Berglund-Palmo, 040 533 7736, sirkka.berglund-palmo@alfalaval.com

BMH TECHNOLOGY OY, www.bmh.fi/careers/open-positions, Ville Hakanperä, 050 348 1382, ville.hakanpera@bmh.fi

DELTAMARIN OY, www.deltamarin.com, hakemukset portaaliin osoitteeseen https://rekry.deltamarin.com, lisätiedot: Veijo Tuominen, 02-4336614, veijo.tuominen@deltamarin.com

FORCHEM OYJ, www.forchem.com, Henrik Lindegrén, 044 032 1075, henrik.lindegren@forchem.com

HKSCAN FINLAND OY, www.hkscan.com/fi/ura/avoimet-tyopaikat, Tiina Tarvainen, 050 591 3453, Tiina.Tarvainen@hkscan.com

KONGSBERG MARITIME FINLAND OY, https://www.psycon.fi/avoimet-tyopaikat, Kati Suhonen, hr.finland@km.kongsberg.com

METSÄ FIBRE OY, RAUMAN SELLUTEHDAS, www.metsafibre.com, Tuomas Kangasmaa, 040 745 0748, tuomas.kangasmaa@metsagroup.com

NARVI OY, www.narvi.fi, Arto Sainio, 050 575 7112, arto.sainio@narvi.fi

ORAS OY, www.oras.com, Piia Rapeli, 050 324 1346, piia.rapeli@orasgroup.com

PINTOS OY, www.pintos.fi, Samu Pere, 0500 598 595, samu.pere@pintos.fi

PLANNERI GROUP, www.planneri-group.com, Ada Silén, 040 561 4926, ada.silen@planneri-group.com

PLATOM OY, https://platom.fi/avoimet-tyopaikat/, Juho Ikonen, 044 550 4318, juho.ikonen@platom.fi

RAUMA MARINE CONSTRUCTIONS OY, www.rmcfinland.fi, Johanna Peltomaa, 040 770 4020, johanna.peltomaa@rmcfinland.fi

RAUMAN KAUPUNKI - TILAPALVELUT, www.rauma.fi, Lauri Sillanpää, 050 529 3030, lauri.sillanpaa@rauma.fi

RAUMASTER OY, www.raumaster.fi, Paula Suominen, 040 674 8117, paula.suominen@raumaster.fi

R-SARKON OY, www.r-sarkon.fi, Aleksi Valonen, 050 505 6300, aleksi.valonen@r-sarkon.fi

SATATUOTE OY, www.satatuote.fi, Lotta Haaslahti, 040 725 0002, lotta.haaslahti@satatuote.fi

STEERPROP OY, www.steerprop.com, Johanna Innola, 044 750 1125, johanna.innola@steerprop.com

TECHNOLOGY DESIGN AND ENGINEERING ENG'nD OY, www.engnd.com, Heikki Malmi, 040 832 2923, heikki.malmi@engnd.com

www.rauma.fi

yritysasiantuntija Heikki M. Nurmi | heikki.nurmi@rauma.fi

Kirjaudu Tippointiin

Hakemasi sisältö on tarkoitettu vain kirjautuneille käyttäjille. Jos olet opiskelija etkä vielä ole rekisteröitynyt, voit tehdä sen tästä.