Kirjaudu

Rauman kaupunki / Kesäteekkarikampanja

Rauman kaupunki / Kesäteekkarikampanja

Lounaisrannikon merikaupunki Rauma tarjoaa viihtyisän asumisympäristön laadukkaine palveluineen. Välimatkat ovat lyhyitä ja rentoja vapaa-ajanviettomahdollisuuksia on paljon.

Rauma on vireä teollisuus- ja satamakaupunki, jonka vahva teollinen perusta on metsäteollisuudessa ja meriteollisuudessa. Kärkitoimialoihin kuuluvat myös energia-, ympäristö- ja elintarvike-ala. Menestymistä vauhdittavat kehittyneet alihankintaverkostot. Kärkitoimialat tarvitsevat jatkuvasti uusia osaajia ja kumppaneita.

Rauma on 40 000 asukkaan kaupunki, jonka talous on kunnossa. Työpaikkoja Raumalla on yli 16.000, joista teollisuudessa noin 29 %, palveluissa 70 % ja alkutuotannossa 1 %. Yrityksiä Raumalla on noin 2400. Suurten teollisten toimijoiden lisäksi Rauma tunnetaan menestyvistä pk-yrityksistään.

Kesän aikana Raumalla järjestetään useita festareita ja isoja tapahtumia, kuten Raumanmeren Juhannus, Rauma Blues, Mustan pitsin yö, jääkiekon Pitsiturnaus ja Blue Sea Film Festival. Vapaa-ajalla kannattaa tutustua myös merellisiin matkailusaariin ja maailmanperintökohteisiin.

Tervetuloa Suomen kolmanneksi vanhimpaan kaupunkiin, jossa historia ja nykypäivä yhdistyvät!

 

KESÄTEEKKARIKSI RAUMALLE

Rauman kaupunki tarjoaa teekkariopintoihin liittyviin kesätöihin tuleville työsopimusta vastaan ilmaiseksi kolmen kuukauden vuokra-asunnon* ja kolmen kuukauden kaupunkiliikenteen bussikortin Raumalla. Edut ovat voimassa kesä-, heinä- ja elokuussa 2019. Yritys ja opiskelija vastaavat kesätyösopimuksen tekemisestä normaaliin tapaan. Yrityksen tulee sijaita Raumalla. Opiskelija saa ”asunto-” ja ”autoedun” käyttöönsä esittämällä työsopimuksen kampanjan projektipäällikölle.

Kampanja on suunnattu arkkitehti- tai diplomi-insinööriopiskelijoille Suomen teknillisissä yliopistoissa (Aalto-yliopisto, Tampereen teknillinen yliopisto, Lappeenrannan teknillinen yliopisto ja Oulun yliopisto).

Edut tarjotaan Raumalla 20 opiskelijalle. Paikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä. Kampanja tukee yritysten rekrytointitarpeita teknisten alojen tulevaisuuden osaajien piirissä.

 * Vuokra-asunto

Asunnot ovat 27 m²:n keittokomerollisia, kalustamattomia yksiöitä Sinisaaren kaupunginosassa keskeisellä paikalla lähellä keskustaa.

KESÄTEEKKARIKAMPANJA MUKANA REKRYTAPAHTUMISSA

Rauman kaupunki sekä tällä hetkellä mukaan ilmoittautuneet raumalaiset yritykset ovat esillä seuraavissa rekrytointitapahtumissa:

Lappeenrannan teknillinen yliopisto – Duuniday 29.1.2019 (osasto 1B5)

Rauman kaupunki                                      

Oulun yliopisto – Pestipäivä  31.1.2019 (osastot 25 ja 120)

Rauma Marine Constructions Oy, Raumaster Oy, UPM Rauma, Rauman kaupunki

Tampereen teknillinen yliopisto – Yrityspäivät  7.2.2019 (osasto S3)

ENG'nD Oy, HKScan Finland Oy, Raumaster Oy, Steerprop Oy, UPM Rauma, Rauman kaupunki

Raumalaisia yrityksiä on mukana em. rekrytapahtumissa myös omilla osastoillaan!

 

MITEN HAET KESÄTEEKKARIKAMPANJAAN?


Hakuaika kampanjassa on 15.1. – 30.4.2019. 

  • Etsi yritys, jossa haluaisit työskennellä kesätyössä. Hyödynnä alla olevaa yrityslistausta tai etsi yritystä näistä linkeistä:

www.mytech.fi

https://meriteollisuus.teknologiateollisuus.fi/j%C3%A4senet

http://www.rakennusteollisuus.fi/Toimialat/Talonrakennusteollisuus/Aluetoimistot/Lounais-Suomi-Satakunta/Jasenyritykset-Lounais-Suomessa/ 

  • Tee yrityksen kanssa työsopimus – saatuasi työsopimuksen voit hakea Kesäteekkarikampanjaan
  • Luo profiili Tippointiin ja etsi Kesäteekkarikampanjan haku Avoimista työpaikoista (Turun ja Rauman kampanjoilla on eri haku). Haet paikkaa profiilillasi, joten kannattaa täyttää tiedot mahdollisimman tarkasti, ja liittää mukaan cv
  • Kirjoita lopuksi saatteeseen, mihin yritykseen olet sopinut työsopimuksen, oletko hakenut etua jo aiemmin, sekä tuletko työskentelemään normaalista kesätyöajasta (1.6. - 31.8 2019) poiketen 

 

KESÄTEEKKARIKAMPANJASTA OVAT ALUSTAVASTI KIINNOSTUNEET RAUMALLA SEURAAVAT YRITYKSET:

ALFA LAVAL AALBORG OY, www.alfalaval.com/career, Sirkka Berglund-Palmo, 040 533 7736, sirkka.berglund-palmo@alfalaval.com

BMH TECHNOLOGY OY, www.bmh.fi/careers, Johanna Msagha, 040 563 1125, johanna.msagha@bmh.fi

DELTAMARIN OY, www.deltamarin.com, hakemukset suoraan osoitteeseen info@deltamarin.com, lisätiedot: Veijo Tuominen, 02-4336614, veijo.tuominen@deltamarin.com

FORCHEM OYJ, www.forchem.com, Henrik Lindegrén, 044 032 1075, henrik.lindegren@forchem.com

FREDMAN OPERATIONS OY, https://fredmangroup.com/group/meille-toihin/, Marju Vroman, 050 464 5223, marju.vroman@fredmangroup.com

HKSCAN FINLAND OY, www.hkscan.com/fi/ura/avoimet-tyopaikat, Juha Nurminen, 050 414 6178, juha.nurminen@hkscan.com

METSÄ FIBRE OY, RAUMAN SELLUTEHDAS, www.metsafibre.com, Annastiina Lehto, 040 736 9252, annastiina.lehto@metsagroup.com

NARVI OY, www.narvi.fi, Arto Sainio, 050 575 7112, arto.sainio@narvi.fi

ORAS OY, www.oras.com, Piia Rapeli, 02 831 6267, piia.rapeli@orasgroup.com

PINTOS OY, www.pintos.fi, Tuomas Pere, 050 569 8669, tuomas.pere@pintos.fi

PLATOM OY, www.platom.fi/rekrytointi/, Ville Kakkonen, 044 550 4057, ville.kakkonen@platom.fi

RAUMA MARINE CONSTRUCTIONS OY, www.rmcfinland.fi, Ainomaija Kylänpää, 040 537 6720, ainomaija.kylanpaa@rmcfinland.fi

RAUMASTER OY, www.raumaster.fi, Paula Suominen, 040 674 8117, paula.suominen@raumaster.fi

ROLLS-ROYCE OY AB, https://www.psycon.fi/avoimet-tyopaikat, Ida Nyholm, 050 433 2766, ida.nyholm@rolls-royce.com

R-SARKON OY, www.r-sarkon.fi, Aleksi Valonen, 050 505 6300, r-sarkon@r-sarkon.fi

RTK-PALVELU OY, www.rtkpalvelu.fi, Merja Piirainen, 044 765 7264, merja.piirainen@rtkpalvelu.fi

SATATUOTE OY, www.satatuote.fi, Lotta Haaslahti, 040 725 0002, lotta.haaslahti@satatuote.fi

STEERPROP OY, www.steerprop.com, Terhi Salomaa, 040 513 6831, terhi.salomaa@steerprop.com

TECHNOLOGY DESIGN AND ENGINEERING ENG'nD OY, www.engnd.com, Erkki Peni, 0400 533 242, erkki.peni@engnd.com

UPM Rauman paperitehdas hakee vuoromestareita, hae osoitteessa www.upm.fi/kesa, lisätietoja 020 4146600, contacthr@upm.com

www.rauma.fi

yritysasiantuntija Heikki M. Nurmi | heikki.nurmi@rauma.fi

Kirjaudu Tippointiin

Hakemasi sisältö on tarkoitettu vain kirjautuneille käyttäjille. Jos olet opiskelija etkä vielä ole rekisteröitynyt, voit tehdä sen tästä.