Kirjaudu

Rauman kaupunki / Kesäteekkarikampanja

Rauman kaupunki / Kesäteekkarikampanja

Lounaisrannikon merikaupunki Rauma tarjoaa viihtyisän asumisympäristön laadukkaine palveluineen. Välimatkat ovat lyhyitä ja rentoja vapaa-ajanviettomahdollisuuksia on paljon.

Rauma on vireä teollisuus- ja satamakaupunki, jonka vahva teollinen perusta on metsäteollisuudessa ja meriteollisuudessa. Kärkitoimialoihin kuuluvat myös energia-, ympäristö- ja elintarvike-ala. Menestymistä vauhdittavat kehittyneet alihankintaverkostot. Kärkitoimialat tarvitsevat jatkuvasti uusia osaajia ja kumppaneita.

Rauma on 40 000 asukkaan kaupunki, jonka talous on kunnossa. Työpaikkoja Raumalla on yli 16.000, joista teollisuudessa noin 30 %, palveluissa 68 % ja alkutuotannossa 1 %. Yrityksiä Raumalla on noin 2400. Suurten teollisten toimijoiden lisäksi Rauma tunnetaan menestyvistä pk-yrityksistään.

Kesän aikana Raumalla järjestetään useita festareita ja isoja tapahtumia, kuten Raumanmeren Juhannus, Rauma Blues, Mustan pitsin yö, jääkiekon Pitsiturnaus ja Blue Sea Film Festival. Vapaa-ajalla kannattaa tutustua myös merellisiin matkailusaariin ja maailmanperintökohteisiin.

Tervetuloa Suomen kolmanneksi vanhimpaan kaupunkiin, jossa historia ja nykypäivä yhdistyvät!

 

KESÄTEEKKARIKSI RAUMALLE

Rauman kaupunki tarjoaa teekkariopintoihin liittyviin kesätöihin tuleville työsopimusta vastaan ilmaiseksi kolmen kuukauden vuokra-asunnon* ja kolmen kuukauden kaupunkiliikenteen bussikortin Raumalla. Edut ovat voimassa kesä-, heinä- ja elokuussa 2018. Yritys ja opiskelija vastaavat kesätyösopimuksen tekemisestä normaaliin tapaan. Yrityksen tulee sijaita Raumalla. Opiskelija saa ”asunto-” ja ”autoedun” käyttöönsä esittämällä työsopimuksen kampanjan projektipäällikölle.

Kampanja on suunnattu kone-, tuotanto-, meri- ja rakennustekniikan DI- sekä arkkitehtuurin opiskelijoille Suomen teknillisissä yliopistoissa (Aalto-yliopisto, Tampereen teknillinen yliopisto, Lappeenrannan teknillinen yliopisto ja Oulun yliopisto).

Edut tarjotaan Raumalla 15 opiskelijalle. Paikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä. Kampanja tukee yritysten rekrytointitarpeita teknisten alojen tulevaisuuden osaajien piirissä.

 * Vuokra-asunto

Asunnot ovat 27 m²:n keittokomerollisia, kalustamattomia yksiöitä Sinisaaren kaupunginosassa keskeisellä paikalla lähellä keskustaa.

 

MITEN HAET KESÄTEEKKARIKAMPANJAAN?


Hakuaika kampanjassa on 15.1. – 30.4.2018. 

  • Etsi yritys, jossa haluaisit työskennellä kesätyössä. Hyödynnä alla olevaa yrityslistausta tai etsi yritystä näistä linkeistä:

www.mytech.fi
http://meriteollisuus.teknologiateollisuus.fi/fi/j%C3%A4senet
http://www.rakennusteollisuus.fi/Toimialat/Talonrakennusteollisuus/Aluetoimistot/Lounais-Suomi-Satakunta/Jasenyritykset-Lounais-Suomessa/ 

  • Tee yrityksen kanssa työsopimus – saatuasi työsopimuksen voit hakea Kesäteekkarikampanjaan
  • Luo profiili Tippointiin ja etsi Kesäteekkarikampanjan haku Avoimista työpaikoista (Turun ja Rauman kampanjoilla on eri haku). Haet paikkaa profiilillasi, joten kannattaa täyttää tiedot mahdollisimman tarkasti, ja liittää mukaan cv
  • Kirjoita lopuksi saatteeseen, mihin yritykseen olet sopinut työsopimuksen, oletko hakenut etua jo aiemmin, sekä tuletko työskentelemään normaalista kesätyöajasta (1.6. - 31.8 2018) poiketen 

 

Kun olet hakenut paikkaa, saat viimeistään kahden viikon kuluttua hakemuksen jättämisestä ilmoituksen, oletko oikeutettu etuuteen. Kesäteekkarikampanjaan ensi kertaa hakevalla on etusija valintaprosessissa.

 

KESÄTEEKKARIKAMPANJASTA OVAT ALUSTAVASTI KIINNOSTUNEET RAUMALLA SEURAAVAT YRITYKSET:

ALFA LAVAL AALBORG OY, www.alfalaval.com/career, Sirkka Berglund-Palmo, 040 533 7736, sirkka.berglund-palmo@alfalaval.com

FORCHEM OYJ, www.forchem.com, Henrik Lindegrèn, 044 032 1075, henrik.lindegren@forchem.com

FREDMAN OPERATIONS OY, https://fredmangroup.com/group/meille-toihin/, Juha-Pekka Valo, 050 449 8764, juha-pekka.valo@fredmangroup.com

METSÄ FIBRE OY, RAUMAN SELLUTEHDAS, www.metsafibre.com, Annastiina Lehto, 040 736 9252, annastiina.lehto@metsagroup.com

NARVI OY, www.narvi.fi, Arto Sainio, 050 575 7112, arto.sainio@narvi.fi

ORAS OY, www.oras.com, Piia Rapeli, 02 831 6267, piia.rapeli@orasgroup.com

PINTOS OY, www.pintos.fi, Tuomas Pere, 050 569 8669, tuomas.pere@pintos.fi

RAUMA MARINE CONSTRUCTIONS OY, www.rmcfinland.fi, Ainomaija Kylänpää, 040 537 6720, ainomaija.kylanpaa@rmcfinland.fi

RAUMASTER OY, www.raumaster.fi, Paula Suominen, 040 674 8117, paula.suominen@raumaster.fi

R-SARKON OY, www.r-sarkon.fi, Aleksi Valonen, 050 505 6300, aleksi.valonen@r-sarkon.fi

RTK-PALVELU OY, www.rtkpalvelu.fi, Merja Piirainen, 044 765 7264, merja.piirainen@rtkpalvelu.fi

SATATUOTE OY, www.satatuote.fi, Lotta Haaslahti, 040 725 0002, lotta.haaslahti@satatuote.fi

STEERPROP OY, www.steerprop.com, Terhi Mäkinen, 040 513 6831, terhi.makinen@steerprop.com

UPM Rauman paperitehdas hakee vuoromestareita, hae osoitteessa www.upm.fi/kesa, lisätietoja 020 4146600, contacthr@upm.com

www.rauma.fi

yrityspalvelupäällikkö Heikki M. Nurmi | heikki.nurmi@rauma.fi

Kirjaudu Tippointiin

Hakemasi sisältö on tarkoitettu vain kirjautuneille käyttäjille. Jos olet opiskelija etkä vielä ole rekisteröitynyt, voit tehdä sen tästä.