Kirjaudu

Rauman kaupunki / Kesäteekkarikampanja

Rauman kaupunki / Kesäteekkarikampanja

Lounaisrannikon merikaupunki Rauma tarjoaa viihtyisän asumisympäristön laadukkaine palveluineen. Välimatkat ovat lyhyitä ja rentoja vapaa-ajanviettomahdollisuuksia on paljon.

Rauma on vireä teollisuus- ja satamakaupunki, jonka vahva teollinen perusta on metsäteollisuudessa ja meriteollisuudessa. Kärkitoimialoihin kuuluvat myös energia-, ympäristö- ja elintarvike-ala. Menestymistä vauhdittavat kehittyneet alihankintaverkostot. Kärkitoimialat tarvitsevat jatkuvasti uusia osaajia ja kumppaneita.

Rauma on 40 000 asukkaan kaupunki, jonka talous on kunnossa. Työpaikkoja Raumalla on yli 16.000, joista teollisuudessa noin 29 %, palveluissa 70 % ja alkutuotannossa 1 %. Yrityksiä Raumalla on noin 2400. Suurten teollisten toimijoiden lisäksi Rauma tunnetaan menestyvistä pk-yrityksistään.

Kesän aikana Raumalla järjestetään useita festareita ja isoja tapahtumia, kuten Raumanmeren Juhannus, Rauma Blues, Mustan pitsin yö, jääkiekon Pitsiturnaus ja Blue Sea Film Festival. Vapaa-ajalla kannattaa tutustua myös merellisiin matkailusaariin ja maailmanperintökohteisiin.

Tervetuloa Suomen kolmanneksi vanhimpaan kaupunkiin, jossa historia ja nykypäivä yhdistyvät!

 

KESÄTEEKKARIKSI RAUMALLE

Rauman kaupunki tarjoaa Raumalla toimiviin teknologia- ja rakennusyrityksiin sekä arkkitehtitoimistoihin kesätöihin tuleville DI- ja arkkitehtiopiskelijoille mahdollisuuden asunto- ja bussietuun. Bussiedun voi vaihtaa myös polkupyöräetuun. Edut tarjotaan työsopimusta vastaan ja ovat voimassa kesä-, heinä- ja elokuussa 2020.

Yritys ja opiskelija vastaavat kesätyösopimuksen tekemisestä normaaliin tapaan. Yrityksen tulee sijaita Raumalla. Opiskelija saa ”asunto-” ja ”autoedun” käyttöönsä esittämällä työsopimuksen kampanjan projektipäällikölle.

Kampanja on suunnattu arkkitehti- tai diplomi-insinööriopiskelijoille Suomen teknillisissä yliopistoissa (Aalto-yliopisto, Tampereen yliopisto, Lappeenrannan-Lahden teknillinen yliopisto ja Oulun yliopisto).

Edut tarjotaan Raumalla noin 20 opiskelijalle. Paikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä. Kampanja tukee yritysten rekrytointitarpeita teknisten alojen tulevaisuuden osaajien piirissä.

 * Vuokra-asunto

Asunnot ovat 27 m²:n keittokomerollisia, kalustamattomia yksiöitä Sinisaaren kaupunginosassa keskeisellä paikalla lähellä keskustaa.

KESÄTEEKKARIKAMPANJA MUKANA REKRYTAPAHTUMISSA

Rauman kaupunki sekä tällä hetkellä mukaan ilmoittautuneet raumalaiset yritykset ovat esillä seuraavissa rekrytointitapahtumissa:

Lappeenrannan-Lahden teknillinen yliopisto – Duuniday 28.1.2020 (osasto 1C27)

Rauman kaupunki                                      

Oulun yliopisto – Pestipäivä  30.1.2020 (osasto 49)

Rauma Marine Constructions Oy, Satatuote Oy, Rauman kaupunki

Tampereen yliopiston Hervannan kampus – Yrityspäivät  6.2.2020 (osasto S3)

ENG'nD Oy, Rauma Marine Constructions Oy, Raumaster Oy, Steerprop Oy, Rauman kaupunki

Raumalaisia yrityksiä on mukana em. rekrytapahtumissa myös omilla osastoillaan!

 

MITEN HAET KESÄTEEKKARIKAMPANJAAN?


Hakuaika kampanjassa on 15.1. – 30.4.2020. 

  • Etsi yritys, jossa haluaisit työskennellä kesätyössä. Hyödynnä alla olevaa yrityslistausta tai etsi yritystä näistä linkeistä:

www.mytech.fi

https://meriteollisuus.teknologiateollisuus.fi/fi/jasenet-0

http://www.rakennusteollisuus.fi/Toimialat/Talonrakennusteollisuus/Aluetoimistot/Lounais-Suomi-Satakunta/Jasenyritykset-Lounais-Suomessa/ 

  • Tee yrityksen kanssa työsopimus – saatuasi työsopimuksen voit hakea Kesäteekkarikampanjaan
  • Luo profiili Tippointiin ja etsi Kesäteekkarikampanjan haku Avoimista työpaikoista (Turun ja Rauman kampanjoilla on eri haku). Haet paikkaa profiilillasi, joten kannattaa täyttää tiedot mahdollisimman tarkasti, ja liittää mukaan cv
  • Kirjoita lopuksi saatteeseen, mihin yritykseen olet sopinut työsopimuksen, oletko hakenut etua jo aiemmin, sekä tuletko työskentelemään normaalista kesätyöajasta (1.6. - 31.8 2020) poiketen 

 

KESÄTEEKKARIKAMPANJASTA 2020 OVAT ALUSTAVASTI KIINNOSTUNEET RAUMALLA SEURAAVAT YRITYKSET:

ALFA LAVAL AALBORG OY, www.alfalaval.com/career, Sirkka Berglund-Palmo, 040 533 7736, sirkka.berglund-palmo@alfalaval.com

DELTAMARIN OY, www.deltamarin.com, hakemukset portaaliin osoitteeseen https://rekry.deltamarin.com, lisätiedot: Veijo Tuominen, 02-4336614, veijo.tuominen@deltamarin.com

FREDMAN OPERATIONS OY, https://fredmangroup.com/group/meille-toihin/, Marju Vroman, 050 464 5223, marju.vroman@fredmangroup.com

HKSCAN FINLAND OY, www.hkscan.com/fi/ura/avoimet-tyopaikat, Johannes Kangasniemi, 050 414 6108, johannes.kangasniemi@hkscan.com

KONGSBERG MARITIME FINLAND OY, https://www.psycon.fi/avoimet-tyopaikat, Ida Nyholm, hr.finland@km.kongsberg.com

METSÄ FIBRE OY, RAUMAN SELLUTEHDAS, www.metsafibre.com, Tuomas Kangasmaa, 040 745 0748, tuomas.kangasmaa@metsagroup.com

NARVI OY, www.narvi.fi, Arto Sainio, 050 575 7112, arto.sainio@narvi.fi

ORAS OY, www.oras.com, Piia Rapeli, 050 324 1346, piia.rapeli@orasgroup.com

PINTOS OY, www.pintos.fi, Tuomas Pere, 050 569 8669, tuomas.pere@pintos.fi

PLATOM OY, https://platom.fi/avoimet-tyopaikat/, Ville Kakkonen, 044 550 4057, ville.kakkonen@platom.fi

RAUMA MARINE CONSTRUCTIONS OY, www.rmcfinland.fi, Ainomaija Kylänpää, 040 537 6720, ainomaija.kylanpaa@rmcfinland.fi

RAUMA PLAN OY, www.raumaplan.fi, Ilkka Rantanen, 040 830 6467, ilkka.rantanen@raumaplan.fi

RAUMASTER OY, www.raumaster.fi, Paula Suominen, 040 674 8117, paula.suominen@raumaster.fi

R-SARKON OY, www.r-sarkon.fi, Aleksi Valonen, 050 505 6300, r-sarkon@r-sarkon.fi

SATATUOTE OY, www.satatuote.fi, Lotta Haaslahti, 040 725 0002, lotta.haaslahti@satatuote.fi

STEERPROP OY, www.steerprop.com, Jari Vanhatalo, 044 750 1116, jari.vanhatalo@steerprop.com

TECHNOLOGY DESIGN AND ENGINEERING ENG'nD OY, www.engnd.com, Heikki Malmi, 040 832 2923, heikki.malmi@engnd.com

www.rauma.fi

yritysasiantuntija Heikki M. Nurmi | heikki.nurmi@rauma.fi

Kirjaudu Tippointiin

Hakemasi sisältö on tarkoitettu vain kirjautuneille käyttäjille. Jos olet opiskelija etkä vielä ole rekisteröitynyt, voit tehdä sen tästä.